Раздразнена и сърбяща кожа, екзема, сухота, зачервяване и люспи – ако познаваш тези симптоми вероятно изпитваш не само физически, а и емоционален дискомфорт.
Въпреки че състоянията с екземи и лезии, като атопичен дерматит, псориазис, невродермит и свръхчувствителна кожа, не са пряко свързани със сексуалното здраве, те могат да причинят проблеми с интимността, като повлияят на самочувствието ни.
В най-любовния месец нека поговорим за любовта към себе си – или как да се чувстваме добре в собствената си (атопична и раздразнена) кожа.
Екзема/ атопична кожа и качество на живот
Екземата причинява лезии от суха кожа, които могат да бъдат сърбящи и болезнени. Понякога кожата е толкова суха, че се напуква и кърви. Хората изпитват, както физическа болка, така и емоционален стрес.
Сухата, лющеща се и сърбяща кожа може сериозно да влоши качеството на живот. В проучване от 2019 г. 88% от хората с тежка екзема казват, че диагнозата им поне частично засяга способността им да се „справят с живота“.
Хората със суха и раздразнена кожа са изложени на по-висок риск от кожни инфекции. Те могат да бъдат болезнени и опасни, и да повлияят не само на външния вид.
Мета-анализ от 2020 г. изтъква, че хората с екзема се срамуват.
Проучване от 2023 г. установява, че екземата води до психологически проблеми, като нарушения на съня, тревожност и депресия.
И това не е всичко – хората с екзема пропускат работа и училище, чувстват се неудобно да носят отворени дрехи от притеснение, че кожата им може да бъде видяна от другите.
Може ли раздразнената суха кожа да повлияе на интимността и връзките?
Екземите не са заразни и няма доказателства, че интимността ги влошава.
Въпреки това, засягайки психическото състояние и физическия комфорт на човек, раздразнената кожа може да повлияе на личните взаимоотношения.
В проучване от 2020 г., изследователите идентифицират няколко начина, по които екземата може да повлияе на интимността:
- намалено чувство за привлекателност
- избягване на интимност
- предизвикателства във взаимоотношенията
- липса на подкрепа от партньора
Как да имаме здравословна връзка с най-важния човек – СЕБЕ СИ?
- Намерете правилното лечение
Консултирайте се със специалист по дерматология, който може да ви предпише лечение, като перорални или инжекционни медикаменти, фототерапия, рутинна грижа и препоръки за ежедневния живот.
- Ограничете отключващите фактори
Важно е да ограничите тригерите, които могат да влошат симптомите ви. Те варират и не са еднакви за всеки, но сред главните фактори за отключване на кожни пристъпи са:
- Тъкани: Вълна, латекс, синтетични материи
- Метали: хром, мед, злато, никел
- Домашни любимци и насекоми: пърхот от домашни любимци, хлебарки, ухапвания и ужилвания от насекоми
- Околна среда: прашец, акари, мухъл, цигарен дим
- Климат: Промяна на температурите и сезоните, влажност, екстремна топлина или студ
- Аромати: Парфюми и други ароматизирани продукти
- Стрес: Стресови фактори в живота, нови предизвикателства, безпокойство
- Следвайте стриктно рутинна грижа за кожата
Изграждането на рутина за кожата е важно не само за намаляване на симптомите на раздразнена, суха кожа и екзема, а и за насърчаване на цялостното ѝ здраве. Правилната грижа ще намали изявите на състоянието и ще подобри външния вид на кожата, което дори може да помогне за самочувствието ви.
За нежна рутинна грижа за кожата опитайте следното:
- Използвайте специализирани продукти за хидратация за суха кожа – без аромати, оцветители и други обичайни дразнители. Подходящ избор са Sensibel Нахткерцен интензивен балсам и Sensibel Нахткерцен балсам, които са разработени в немски лаборатории за дълбока и интензивна хидратация.
- Измивайте кожата си с хладка, а не с гореща вода, с хидратиращи, а не с изсушаващи продукти, като сапун. Подходящо за раздразнената кожа е измиващо душ-олио Sensibel Нахткерцен с масло от вечерна иглика и ценни поддържащи масла, които интензивно омазняват, овлажняват и подпомагат възстановяването на кожата.
- Избягвайте вземането на дълги, горещи вани и душове.
- Изсушете кожата си с потупване, вместо да я търкате.
- Кожата на лицето е винаги открита и е подложена на по-силен стрес от околната среда от повечето части на тялото. Затова изисква специална хидратираща грижа. Нанасяйте Dr.Theiss Нахткерцен крем за лице с масло от вечерна иглика, цис-линолова киселина, гама-линоленова киселина, урея, чисто масло от Нахткерцен, камелия, бадем и авокадо. Формулата предпазва кожата на лицето от изсушаване и я прави нежна и гладка.
- При лющещ се скалп, мийте косата с Dr.Theiss Нахткерцен шампоан, който успокоява и подхранва сухата и раздразнена кожа на главата.
- Използването на грим върху кожа, която е засегната от екзема, може потенциално да предизвика влошаване на симптомите. Потърсете продукти, формулирани за чувствителна кожа. Избягвайте или ограничете такива, които съдържат дразнители, като аромати и блясък. Преди да използвате нов продукт, проверете съставките и обмислете тестването му върху малък участък от кожата си. Нанасяйте грима с чисти ръце и/или апликатори. Винаги го отстранявайте, преди да си легнете, като използвате нежен почистващ препарат и хидратация. Продуктите за премахване на грим, които съдържат алкохол, могат да раздразнят кожата ви.
- Контролирайте стреса
Стресът е отключващ фактор за обостряне на екземата. Когато е под стрес, тялото освобождава кортизол – хормон, който може да допринесе директно за дисфункция на кожната бариера, нерегулирано възпаление и повишен риск от инфекции. Това може влоши симптомите и пристъпите на екзема.
Сред водещите методи за справяне със стреса са здравословна диета, активен живот, любима музика и книги, смях, пълноценен сън, близост с другите, креативни дейности и медитация. Открийте какво работи най-добре за вас и го практикувайте, защото стресът вреди не само на емоционалното, а и на цялостното ни физическо здраве.
Самочувствие, любов към себе си… и екзема
Следването на препоръките на вашия лекар, добрата рутинна грижа за кожата с подходящи продукти, контролът на стреса и спазването на прости, но ефективни правила, като носене на дрехи от подходящи материи, могат да намалят симптомите ви и да ви помогнат за контрола над състоянието.
А това от своя страна може да помогне за подобряване на вашето самочувствие.
Важно е да насърчавате увереността си и да мислите за себе си, отвъд атопичната си кожа.
- Направете списък на вашите силни страни, умения и други положителни качества.
- Съзнателно отразявайте положителния принос, който имате към околните – как помагате на близките си, на семейство, приятели, колегите в работа и на хората в живота си.
- Отделете си време, за да изследвате различните си интереси, да участвате в разнообразни дейности, да учите нови неща, да развивате талантите и уменията си.
- Прекарвайте повече време с хората, на които държите – това носи радост, спокойствие, смях и освобождава стреса.
Данни от изследване от 2019 г. сочат, че положителните лични взаимоотношения и социалната подкрепа могат да подобрят самочувствието при кожни състояния, като атопична кожа, екзема, псориазис и др. На свой ред по-доброто самочувствие може да е от полза за вашите взаимоотношения.
Съвети за пълноценна връзка при раздразнена кожа
Когато имаш хроничен кожен проблем, личните взаимоотношения могат да бъдат предизвикателство, а откритият разговор за нуждите и притесненията е от ключово значение.
Ако намирате бариерите си за интимност непреодолими, тези съвети могат да са ви от полза:
- Психологическо консултиране
- Стриктна ежедневна грижа за здравето на кожата
- Създаване на връзка с човек, който ви подкрепя и има положително отношение към вас и здравето ви
- Избягване на тригери, като дълъг горещ душ, неглижиране на рутинната грижа, стрес и нередовен сън
- Открито и честно общуване за това как екземата ви кара да се чувствате.
Хората със суха и сърбяща кожа имат същите нужди като всички останали. Преценете каква подкрепа би ви помогнала най-много и я обсъдете с партньора си.
В много случаи проблемите с външния ни вид са всъщност проблеми на ниското ни самочувствие – и говорим не само за атопична кожа, а за формата на носа си, бедрата, косата, зъбите и какви ли още не притеснения, които може да има човек.
Възпитавайте любов към себе си и си казвайте хубави неща за външния си вид и за личните си качества.
В крайна сметка най-много разговори провежда човек сам със себе си и е хубаво, когато са изпълнени с обич и подкрепа.
Източници:
- What to know about intimacy with eczema, medicalnewstoday.com
- Relationships and eczema, eczema.org
- Eczema and Your Relationships, webmd.com
- How to Manage Your Self-Confidence with Eczema, healthline.com
- What is Eczema?, nationaleczema.org
- Stress relievers: Tips to tame stress, mayoclinic.org