Продукти
Търси по:

ЗИМАТА – ИЗПИТАНИЕ ЗА КОЖАТА И КОСАТА

Когато навън властват студът и вятърът, е време за предпазваща грижа за кожата и регулярни възстановителни процедури за косата. Тъй като честата смяна между затоплените вътрешни помещения и външните температури стресира кожата и уврежда косата.

При ниски температури обмяната на енергията обслужва преди всичко поддържането на телесната температура, кръвоснабдяването на кожата започвада страда и клетките получават по-малко хранителни вещества. Успоредно с това кожата става по-тънка и чувствителна. Ако са налице раширени капиляри (купероза), състоянието им се влошава и те стават още по-видими. Производството на мазнини по време на студ намалява (при 8 градуса спира напълно) и кожата бавно започва да изсъхва.

 

 

Красив тен през зимата

За да изглежда нежна и блестяща дори през този сезон, кожата се нуждае преди всичко от мазнини. Богатите на мазнини кремове съдържат по-малко вода за сметка на повечето поддържащи липиди – например успокояващо масло от шея, изглаждащо бадемово масло или предпазващи мастни киселини. От пийлинговите процедури, които допълнително раздразват предпазния епителен слой, е по-добре да се откажете през зимата. За по-сухата кожа също при почистване е добре да се използват успокояващи овесени или изглаждащи гъбични екстракти вместо извличащи мазнините гелове или съдържащ алкохол тоник. Жените, които не използват грим, не се нуждаят от допълнително почистване – топлата вода под душа е напълно достатъчна. За премахване на грима е добре да се ползват тоалетни млека на мастна основа, особено за чувствителната зона около очите. Ако искате да освежите бледия си зимен тен с автобронзант, трябва да знаете, че той също изсушава кожата при продължителна употреба. Затова поне веднъж седмично правете подхранваща маска и нанасяйте дневния си крем на дебел слой, като го оставите да попие в кожата за известно време и след това разнесете остатъка с интензивни масажни движения.

Предпазваща грижа за тялото

Тялото също изисква определена грижа през студеното време на годината – независимо, че то не е изложено директно на суровия климат, в кожата функционират около 7 пъти по-малко мастни жлези. При това ръцете, краката и стъпалата често пъти са скрити под дебели пуловери, панталони чорапогащници или чорапи от вълна. „Вълната загрява тялото добре навън, но дразни кожата, особено в затоплените вътрешни помещения” – казва Маркус Ведер, експерт по психология на обличането. Затова са подходящи кремовете за интензивна грижа на тялото, например с регенериращ кленов сок, свързваща влагата урея или успокояващ маслинов екстракт. Не стойте под горещия душ или в топлата вана твърде дълго и използвайте pH-неутрални отмиващи субстанции – горещата вода и сапуните извличат естествените мазнини от кожата и допълнително я изсушават.

Студени стъпала, загрубели ръце?

Стъпалата и ръцете са първите, които изстиват, при обмяната на топлина в тялото за поддържане на вътрешната температура. Срещу студени крака по време на сън помага баня на краката вечер с постепенно затопляне на водата и добавка на етерични масла (евкалиптово, борово и др.) или със специални затоплящи добавки. След това стъпалата е добре да се масажират с богат на мазнини крем – това подобрява кръвообращението им. Ръцете трябва няколко пъти на ден да се намазват обилно с подходящ крем – например съдържащ свързващите влагата пантенол и урея, предпазващи мастни киселини или успокояващ екстракт от папая. Навън е добре да се носят ръкавици. От допълнителна защита през студените месеци на годината се нуждаят също устните: те не разполагат нито с мастни, нито с потни жлези, а техният рогов слой е по-тънък от 0,05 мм! Активните съставки като екстрактите от корен от сладник, невен, масло от нахткерце (вечерна иглика) или пантенол ги предпазват от изпръхване и напукване.

Косата – защитена от студа и вятъра

Около 40% от телесната топлина се загубва от главата. Следователно, ако навън е студено, помислете не само за дебелите дрехи, но и за шапка – може да не е прекалено тясна, ако се притеснявате за фризурата си. Също възможна алтернатива е широката лента за глава, която предпазва челото и ушите – ако искате да избегнете статичното електричество, най-добре е тя да бъде от вълна, а не от по-мекия и комфортен за носене полар. Също продуктите срещу наелектризиране на косата и стилизиращите кремове могат да решат проблема.

Срещу стресирана от студа и вятъра, изсушена или чуплива коса помагат продуктите със заглаждащо масло от жожоба, поддържащи влагата аминокиселини и смазващи перлени екстракти. Добре е поне веднъж седмично да правите маски с витамини и подхранващи масла. Можете да ползвате готови козметични продукти или да направите маската сами – например от 1 яйчен жълтък, 1 с.л. мед, 2 до 4 супени лъжици зехтин (Extra Virgin) в зависимост от дължината на косата, ампула витамин С и по желание 1-2 капки витамин А или Е. Сместа се разбърква до хомогенна маса, нанася се в корените и косата се разресва с едър гребен, после се оставя да действа около 20 минути и се отмива обилно с вода и мек шампоан. Същата маска може да бъде ползвана за кожата на лицето и деколтето. В този случай е добре да увеличите количеството, като добавите още един жълтък и още 1 лъжица мед.