Продукти

Ибутоп гел

Нестероидно противовъзпалително средство за локално приложение.
Лекарствен продукт без лекарско предписание

Описание

Активно вещество: Ибупрофен 5%

Болкоуспокояващ и противовъзпалителeн продукт за локално приложение при болезнени дегенеративни ставни заболявания (артрози), възпалителни ревматични заболявания на опорно двигателния апарат, подуване или възпаление на околоставните меки тъкани (сухожилна връзка и ставни капсули), миалгия, лумбаго; ревматизъм на меките тъкани; при спортни травми и злополуки, като контузии, навяхвания, разтежения.

За локално или поддържащо лечение при:

т. нар. спортни травми в крайниците като остри разтежения, навяхвания или контузии;
мускулен ревматизъм;
артрози, възпалителни ревматични заболявания на ставите и гръбначния стълб, подуване или възпаление на околоставните меки тъкани (синовиална торбичка, сухожилия, сухожилни връзки и ставни капсули), скованост в раменете, миалгия, лумбаго.
Ако след 3 дни не се чувствате по-добре или състоянието Ви се влоши, трябва да говорите с лекар.

 

1 g Ибутоп гел съдържа 50 mg ибупрофен (ibuprofen)
Другата съставка е: 2-пропанол, 2,2-диметил-4-хидроксиметил-1,3-диоксолан (глицерол диметилкетал), полоксамер, средноверижни триглицериди, масло от лавандула, масло от цвят на горчив портокал, пречистена вода.

Ибутоп гел се прилага 3-4 пъти дневно. В зависимост от засегнатия участък са необходими 4-10 см от гела, съответстващи на 2-5 g от гела (100-250 mg ибупрофен). Максималната дневна доза е до 20 g гел, отговарящо на 1000 mg ибупрофен.

Не използвайте Ибутоп гел:

ако сте алергични към ибупрофен, към някоя от останалите съставки (изброени в т. 6) или към други аналгетици или антиревматични средства (нестероидни противовъзпалителни лекарства);
при открити рани, при кожни възпаления и инфекции, както и при екзема или възпаление на лигавицата;
под оклузивна превръзка;
по време на последните три месеца от бременността.

Ибутоп гел не се препоръчва за употреба при деца и юноши под 14 год., поради липсата на достатъчно данни за тази възрастова група.

 

50 g

Да се съхранява на място, недостъпно за деца!
Не използвайте Ибутоп гел след срока на годност, отбелязан върху картонената опаковка. Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
Да се съхранява при температура под 25° С.
Срокът на годност след първо отваряне е 3 месеца.
Не изхвърляйте лекарствата в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. Всеки неизползван лекарствен продукт или отпадъчните материали от него трябва да се изхвърлят в съответствие с местните изисквания. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.

Фармакотерапевтична група: Нестероидно антиревматично средство, дериват на пропионовата киселина

ATC: M02AA 13

Ибупрофен е нестероидно противовъзпалително/аналгетично средство, което в проучвания е доказано, че действа чрез потискане на простагландиновия синтез. Ибупрофен намалява болката, отока и повишената температура, причинени от възпалението.

Допълнително ибупрофен потиска обратимо ADL и колаген индуцираната агрегация на тромбоцитите.

Подобни продукти