Невродермитът се превръща във все по-разпространено заболяване – около половин милион българи страдат от него и тенденцията е към увеличаване. Неестетичните зачервявания влияят на самочувствието на пострадалите и ги принуждават да крият засегнатите участъци от кожата си. За тях би било полезно да научат какви фактори повлияват заболяването и как могат да се справят с него в ежедневието.
- Лечим ли е невродермитът?
Не, за съжаление, засега няма патогенетично лечение. Успоредно с влиянията на околната среда роля играе наследственото предразпроложение и засега никоя терапия не може да промени това. Ако например и двамата родители страдат от невродермит, сенна хрема или алергична астма, невродермитният риск на детето е от 60 до 80%, а при наличието на само един обременен родител е от 20 до 40%. В добрия вариант кожните промени се проявяват само в бебешка възраст и до края на пубертета напълно изчезват.
- Увеличават ли се оплакванията през есента и зимата?
Да, преди всичко през зимата. Студеният сух въздух извлича още повече влага от и без това изсушената невродермитна кожа – тя започва да сърби по-силно и леко се възпалява. Изключителна важност през тези месеци придобива правилната грижа с богати на мазнини кремове, съдържащи овлажняващи и лечебни съставки – урея, пантенол, сквалан, масло от Oenothera biennis, масло от жожоба, гуаязален. За почистване на кожата също трябва да се ползват специализирани или богати на мазнини продукти.
- Съществува ли неподходящо за заболяването облекло?
Да, дрехите от сурови влакна като стригана върна, найлон, полиестер или груб лен могат да раздразнят кожата и да усилят сърбежа. По-подходящо е проветривото леко облекло от естествени материи – памук, коприна, фин лен без груби нишки. При много чести кожни инфекции, особено при бебета, се препоръчва използването на специално бельо със сребърни нишки.
- Алкохолът табу ли е?
Не, но всеки реагира различно на виното, бирата или концентрираните напитки, дори по отношение на количествата. Червеното вино може, например, да предизвика усещане за топлина и зачервяване на лицето, с което да предизвика или засили сърбежа. Като цяло бялото вино се понася по-леко. И, разбира се, не бива да се прекалява с количеството.
- Има ли алтернатива на кортизона?
Да, мазилата с тарколимус и пимерколимус потискат производството на възпалителните вещества в имунните клетки и стимулират лечебните процеси. Освен това за разлика от кортизона тези активни вещества не изтъняват кожата, затова са особено подходящи за лицето, ръцете и подколенните ямки.
- Може ли любовната мъка да отключи невродермитна криза?
Да, психическото състояние играе важна роля при невродермита. Емоционален стрес като любовна мъка действително може да засили сърбежа. Но: само по себе си заболяването не представлява психическо смущение и при децата не e знак за неправилни родителски грижи или липса на обич.
- Помага ли магарешкото мляко?
Не, като цяло кожните експерти не го препоръчват като заместител на кравето мляко. Действително чаша магарешко мляко на ден може да подобри невродермитните оплаквания в дългосрочен план, но то не действа на всеки (според едно изследване на униварситета в Йена – само на един от всеки три пациента). На който кравето мляко не му понася, е добре да приема соево или оризово мляко.
- Вреди ли слънцето?
Не, напротив: UV-лъчението има противовъзпалително действие и дори се използва като терапия в специални светлинни кабини. Независимо от това със слънчевите бани не бива да се прекалява. Не само изгарянията, комбинацията от UV-лъчение, топлина и потене при невродермитна криза може да влоши състоянието.
- Могат ли да се ядат наденички с къри?
Да, невродермитът не е хранителна алергия и не съществува специална препоръчителна диета срещу него. Независимо от това, определени храни, подправки и хранителни добавки могат да влошат състоянието, но това е строго индивидуално – човек трябва сам да изпробва, кое му понася и кое не. Често пъти проблематични за възрастните се оказват морковите и целината, а за децата – млякото, яйцата, ядките, пшеничното брашно, соята, рибата. Но преди да се отказвате от каквото и да било, първо се посъветвайте с алерголог, защото може да става дума и за кръстосана алергия.
- Заразно ли е заболяването?
Не, невродермитът е напълно безопасен за обкръжението. Но невродермитните кожни инфекции се срещат все по-често. За смущенията в естествените защитни функции, причинителите на заболяването играят малка роля. Ако то не се лекува, подобни инфекции ще се предават все по-често на следващите поколения.