Знаете ли, че някои антибиотици могат да доведат до бактериална вагиноза, да унищожат полезните бактерии във влагалището, да нарушават баланса и да позволяват на гъбичките Candida да се размножават? Научете защо е важно да възстановите баланса на интимния си микробиом и как можете да го направите.
Все още вагиналното здраве е тема табу, дори за жените.
Уви, по данни на Световната здравна организация, бактериалната вагиноза засяга до 29% от жените в репродуктивна възраст.
Вагинална бактериоза или Gardnerella вагинит, е заболяване, причинено от наличието на прекалено голям брой патогенни бактерии и повишава риска от заразяване с ХИВ, човешки папилома вирус (HPV) и други полово предавани инфекции, а ако не се лекува може да доведе до усложнения при бременност и други здравословни проблеми.
Какво е вагинален микробиом и защо балансът му е важен?
Всички знаем, че тънките черва имат чувствителна екосистема от бактерии и микроорганизми, които поддържат здравето на храносмилателната ни система.
Подобно е и с вагината.
Интимният микробиом е сложна и динамична микроекосистема, която постоянно претърпява промени по време на женския менструален цикъл и през целия живот на жената. Здравият вагинален микробиом е доминиран от Lactobacillus, които произвеждат различни антимикробни съединения.
Балансът на тази екосистема е от съществено значение за общото женско здраве:
- Защитава от инфекции: Лактобацилите произвеждат млечна киселина, която поддържа киселинното pH на влагалището, създавайки неблагоприятна среда за свръх популация на патогенни микроорганизми.
- Допринася за репродуктивното здраве: Вагиналните инфекции са свързани с по-висок риск от усложнения по време на бременност, като преждевременно раждане и инфекция на плацентата, и амниотичната течност. Дисбалансът в микробиома могат да повлияят негативно върху фертилитета и успешното протичане на бременността.
- Поддържа общото женско здраве: Балансираният микробиом подпомага локалния имунитет на влагалището, като защитава от възпалителни заболявания на женската репродуктивна система, инфекции на пикочните пътища, възпалителни заболявания на таза, и поддържа общото здраве на жената.
Как възникват вагиналните инфекции?
Вагиналният микробиом е много чувствителен и когато възникне дисбаланс между полезните и вредните бактерии и вагиналното pH надвишава 4,5, могат да възникнат инфекции.
Сред причините за този дисбаланс са полова активност, хранене с високо съдържание на захар, използване на парфюмирани интимни средства и интимни душове, хроничен стрес и хормонални промени.
Външни намеси, като употреба на антибиотици (например за лечение след вирусна инфекция), които унищожават полезните бактерии, заедно с патогенните, както и излагане на микроби в околната среда (като посещение на обществен басейн) влияят върху микробиотата и са потенциални рискови фактори за заболявания.
Как да разпознаем интимна бактериална инфекция?
Някои жени с това състояние не изпитват симптоми, но сред най-честите признаци са:
- Вагинално течение, което може да бъде сиво, бяло или зелено
- Неприятна миризма
- Сърбеж, дразнене или усещане за сухота в интимната зона
- Парене по време на уриниране
Как да възстановим интимната микрофлора?
- Консумирайте пробиотици: Добавянето на пробиотици в диетата ви, особено съдържащи лактобацили, може да помогне за възстановяване на баланса на вагиналната флора. Сред подходящите продукти са ферментирали храни, като кисело мляко, кефир и туршии.
- Подходяща интимна хигиена: Не употребявайте изсушаващи и агресивни средства за интимна хигиена, като сапун, продукти с изкуствени аромати и оцветители. Носете дишащи материи като памук и използвайте дамски хигиенни продукти от естествени материали. Използвайте IntimoHelp интимна измивна емулсия с розова вода, която успокоява, хиалуронова киселина, която хидратира интензивно, млечна киселина, която поддържа нормалното pH в интимната област и пребиотици – “храна” за добрите бактерии.
- Намалете стреса и захарта: Стресът и прекомерната консумация на захар могат да повлияят негативно на вагиналния микробиом. Стремете се към разнообразно хранене и развийте навици за управление на стреса, като спорт, медитация, хобита и разходки сред природата.
- Прилагайте IntimoHelp: Вагинални таблетки, които ограничават популацията на патогенни бактерии, успокояват кожата, ограничават възпалителния процес и симптомите, и спомагат за възстановяване на микробиома, като поддържат оптимална киселинност (pH) за баланса на микробиома. Формулата с инулин, Вит. C и Е и с мощния хидратант хиалуронова киселина се прилага само веднъж дневно – вечер – при вагинална инфекция. Профилактично, при прием на антибиотици, посещение на СПА център и др. рискови фактори, се прилага два пъти седмично.
Какво да запомните за здравето на интимния си микробиом?
Всяка трета жена се сблъсква с интимна инфекция, а поддържането на здрав микробиом е ключово за предотвратяване на усложнения, както и за поддържането на цялостното женско здраве.
Не е срамно! Подходете отговорно към здравето си, говорете за проблема и потърсете помощ! Ако изпитвате продължителни или чести симптоми, свързани с вагиналната флора, консултирайте се с вашия лекар за подходящо лечение и препоръки.
За поддържане на здрав интимен микробиом избягвайте ненужна употреба на антибиотици, практикувайте безопасен секс, прилагайте подходяща грижа за интимната си хигиена, без вагинални душове и агресивни интимни продукти, хранете се здравословно с диета, богата на пробиотични храни. Ако изпитате дискомфорт, или сте се сблъскали с рискови фактори за здравословния интимен микробиом, като прием на антибиотици, попитайте в аптеката за IntimoHelp вагинални таблетки, които подпомагат здравето на интимната ви среда.
Източници:
- The vaginal microbiome: how to look after it – and what to avoid, theguardian.com
- The Role of Vaginal Microbiome in Vaginal Infections, harleystathome.com
- How To Find the Best Probiotic for You, www.health.com
- Bacterial vaginosis, www.who.int
- Bacterial vaginosis, mayoclinic.org
- Changes in vaginal microbiota following antimicrobial and probiotic therapy, tandfonline.com
- The Female Vaginal Microbiome in Health and Bacterial Vaginosis, frontiersin.org