Търсене
Close this search box.

Болка, изтръпване и мравучкане в дланите при работа на бюро? Ето какво трябва да знаете за синдрома на карпалния тунел

Работата на компютър в продължение на часове може да натовари определени части от тялото и ако професията ви е в офис, това едва ли е новина за вас. Ако изпитвате симптоми, свързани с дланите, е възможно да имате синдром на карпалния тунел, който се появява, когато нерв в ръката се “заклещи”.

 

Синдромът на карпалния тунел причинява неприятно изтръпване, мравучкане и слабост в китките и дланите. Твърде силното притискане на медианния нерв (nervus medianus) в областта на китките причинява това състояние и е често срещано при хора, които работят на бюро.

Какво причинява синдрома на карпалния тунел?

Карпалният тунел е тесен проход в китката ви, в който се намира медианният нерв, който продължава към дланта и пръстите ви. 

Повтарящите се движения като използване на компютърна мишка и писане на клавиатура са сред често срещаните фактори за възпаление в това тясно пространство.

Начинът, по който човек позиционира китките и пръстите за дълги периоди от време, може да доведе до компресия на медианния нерв.

По-често от синдром на карпалния тунел страдат жените, защото при тях тунелът е по-тесен. Може да се случи по време на бременност и в тези случаи обикновено изчезва след раждането.

Някои медицински състояния, като диабет, затлъстяване и ревматоиден артрит, могат да са рисков фактор.

 

Симптоми на синдром на карпалния тунел

Предупредителните признаци на синдрома на карпалния тунел включват:

  • Изтръпване, мравучкане в областта на китката и дланта
  • Изтръпване на пръстите
  • Слабост на дланите
  • Изтръпване на предмишницата и рамото
  • Други необичайни усещания в дланта и ръката, като парене

 

Тези усещания могат да придружават други симптоми, като подуване.

 

Медианният нерв не е отговорен за сетивността на малкия пръст (кутрето). Ако имате симптоми в този пръст, може да имате заболяване, различно от синдром на карпалния тунел.

 

За поставяне на диагнозата се консултирайте със специалист по неврология, който може да назначи изследвания, като рентгенова снимка, ехография, изследване на нервната проводимост (електромиография – ЕМГ ) и др., и да предпише терапия. В някои по-тежки случаи лечението може да бъде оперативно.

 

Как да се предпазим от синдром на карпалния тунел?

 

  • Неутрална позиция на китката

Когато работите продължително време на компютър, е важно да държите китките си в неутрална позиция. Много хора имат склонността да държат китките си в огъната поза, което натоварва допълнително областта и повишава риска от болка.

 

Докато работите на клавиатура, дръжте ръцете си прави и във въздуха, вместо да ги отпуснете и подпрете на клавиатурата, за да не притискате тъканите в китките си и да рискувате увреждане на карпалния нерв.

  • Ергономична работна станция

Всеки ден прекарваме дълги часове на работното си място, така че си струва да инвестираме време, за да го направим по-удобно. Ергономичен стол, настроен на височината на екрана, ще поддържа гръбнака ви изправен, раменете ви отпуснати и предмишниците ви в правилната позиция за комфортна работа.

 

  • Кратки почивки и раздвижване

Кратки почивки на всеки час, в които да се раздвижите и да дадете почивка на очите и тялото си, може да намали умората, и дори да увеличи продуктивността ви. Разтръскайте ръцете си, огънете пръстите си напред и назад, за да ги разтегнете, раздвижете раменете си.

 

  • Хранене за здравето на нервите

Храненето играе решаваща роля за предпазване от синдрома на карпалния тунел. Балансираната диета, богата на хранителни вещества като витамини, минерали и антиоксиданти, може да помогне за намаляване на възпалението, да насърчи здравето на нервите и да ускори естествените лечебни процеси на тялото.

 

Консумирайте плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, протеини, мазна риба (богата на омега-3 мастни киселини), ядки и семена, храни с високо съдържание на витамини от група В (като птиче месо, яйца, бобови растения и листни зеленчуци), за да подпомогнете здравето на нервите си и процеса на възстановяване от синдрома на карпалния тунел.

 

Добрата хидратация е от съществено значение. Пиенето на достатъчно количество вода помага за поддържане на цялостното здраве на вашето тяло, включително вашите мускули, сухожилия и нерви.

 

  • Витамини и добавки срещу болка, изтръпване и мравучкане

 

Приемайте хранителни добавки за грижа за нервната система с уридин, Вит. B1, B6, B9, B12, магнезий и женшен. Тази комбинация доказано облекчава възпалителни заболявания на периферната нервна система. Попитайте в аптеката за добавката Nevraxil, която се предлага под формата на таблетки, а отскоро и като разтворими сашета за ежедневен прием. 

 

Уридинът в Невраксил е компонент на РНК, който може да подобри мозъчната функция, да облекчи депресията и нервната болка и да защити сърцето. Изследванията показват, че може да укрепи и преструктурира мозъчните синапси, подобрявайки способността за учене и паметта, както и добрия сън. 

Клинични проучвания доказват, че когато уридин се комбинира с витамин В12 и фолиева киселина, той може драстично да намали болезнената чувствителност и симптомите като парене, изтръпване, безчувственост и мравучкане, свързани с периферна невропатия.

 

Някои витамини и минерали също помагат за облекчаване на симптомите на синдрома на карпалния тунел. Витамините B1, B6, B9 (фолиева киселина), витамин B12 и магнезий са сред ключовите хранителни вещества, които могат да намалят възпалението, да подобрят функцията на нервите и да помогнат в процеса на оздравяване.

 

Научно изследване посочва, че витамини от група В – тиамин (В1), пиридоксин (В6) и кобаламин (В12) са “ключови играчи, които поддържат жизнеспособността на невроните”. Първо, те постоянно предпазват нервите от вредните влияния на околната среда. Витамин B1 има насочено антиоксидантно действие, Витамин B6 балансира метаболизма на нервите, а Витамин B12 поддържа миелиновите обвивки и насърчава оцеляването на нервните клетки. Тези витамини се съдържат в Невраксил, за да подпомагат регенерацията, като допринасят за развитието на нови клетъчни структури.

 

Фолиевата киселина (Вит. B9) допринася за възстановяването на увредените периферни нерви, чрез насърчаване на пролиферацията на Шванови клетки (които произвеждат миелин за обвивките на невроните). Витамин B9 също подпомага миграцията и секрецията на нервния растежен фактор.

 

Проучване изследва уридин монофосфат, фолиева киселина и витамин B12 и доказва ефективността на комбинацията срещу невропатична болка. Приемът на добавка с тях води до статистически значимо намаляване на интензитета на болката и броя на засегнатите области.

 

Женшенът (Panax ginseng, Корейски женшен) се използва от хиляди години в традиционната медицина. Резултатите от съвременни научни изследвания сочат, че женшенът и неговите съставки имат благоприятен ефект върху централната нервна система, като защита на невроните, подобряване на когнитивнята функция и паметта. Макар да не е изяснен точният механизъм на действие на женшена, учените заключват, че природната съставка е подходяща за лечение на болести на нервната система.

 

Синдромът на карпалния тунел се характеризира с болка, изтръпване и мравучкане в дланите при работа на бюро

Обърнете внимание на навиците си, докато работите и подходете отговорно към диетата и хранителните си дефицити, за да предотвртатите развитието на това състояние. 

Ако продължавате да имате симптоми в ръцете и китките, се консултирайте с вашия лекар. 

Nevraxil с уридин, Вит. B1, B6, B9, B12, магнезий и женшен може да ви помогне срещу синдрома на карпалния канал и други оплаквания, свързани с периферната нервна система. Попитайте в аптеката или потърсете онлайн добавката под форма на капсули или новите разтворими сашета – за нормалното функциониране на периферната нервна система.

 

Източници: